Az 5G miatt korlátozásokat vezetnek be egyes amerikai reptereken
Az Egyesült Államok Szövetségi Légügyi Hivatala (FAA) korlátozza a repülőgépek rádiós magasságmérő műszerének használatát bizonyos légikikötőknél, mivel a hatóság szerint az 5G mobilhálózatok bizonyos frekvenciatartománya interferenciát okozhat, írja az Airportal.hu.
Az FAA hivatalos honlapján tette közzé a csütörtöktől érvényes légialkalmassági direktíváit, amely szinte minden kereskedelmi és privát járatot teljesítő repülőgépre, valamint helikopterekre is érvényes. Összesen 6000 légijárműről van szó.
Januártól egyes mobilszolgáltatók elkezdik bevezetni a 3700-3980 MHz-es frekvenciát használó 5G (C-Band) szolgáltatást, a repülőgépek rádiós magasságmérő műszerei pedig a 4200-4400 MHz-es tartományban működnek, tehát mindössze 220 megahertz van a használt sávok között, hívta fel a figyelmet a légügyi hivatal.
A repülőgépek személyzete részben a magasságmérő műszerek adataira támaszkodva hajtja végre a landolást, például rossz látási viszonyoknál, valamint az automatikus leszállást végző és a pilóták munkáját támogató rendszerek is a rádiós elven működő műszerek adataira hagyatkoznak.
Egy interferencia nem kiszámítható, veszélyes hatásokkal járhat a repülés legkritikusabb fázisában, ez pedig a biztonságot veszélyezteti.
Az USA légügyi hivatala úgy döntött, hogy azon repülőterek körzetében, ahol a közelben ezt a frekvenciasávot használó 5G-bázisállomás található, a kiadott NOTAM-ok útján korlátozni fogják a rádiós magasságmérő műszerek használatát, valamint az azok adataira támaszkodó rendszerek és eljárások alkalmazását.
Korábban a hatóság még azt írta, egyelőre nincsenek alátámasztott jelentések arról, hogy a hálózat már okozott volna gondot, de folyamatosan nyomon követik a fejleményeket, jelenleg a kockázatelemzés zajlik.
A bejelentésre reagálva, a Reuters szerint, két nagy mobilszolgáltató (Verizon és az AT&T) is vállalta, hogy kisebb teljesítményen üzemelteti majd a repülőterek közelében lévő állomásokat. Ez viszont úgy tűnik nem elég a Repülőgépipari Szövetségnek, hiszen szerintük ezeknek a korlátozásoknak elenyésző hatásuk van, és ezek a vállalások nem elegendők a biztonságos repülés lebonyolításához.

Érdemes elolvasniGazdát cserél a taszári repülőtér
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni